Normy komplementarne do ISO 14001

Normy komplementarne do ISO 14001

Warto zauważyć, że wiele z tych norm i wytycznych jest komplementarnych wobec ISO 14001 i może być stosowanych w sposób zintegrowany w celu dalszego wzmocnienia systemów zarządzania środowiskowego, społecznego i energetycznego w organizacjach.

 

Poza wymienionymi w zakładce: „CSR – zarządzanie odpowiedzialnością społeczną a ISO 14001” standardami dotyczącymi odpowiedzialności społecznej (CSR) najpopularniejsze standardy, które często występują jako zintegrowane z zarządzaniem środowiskowym to:
 

  • ISO 50001 – norma dotycząca systemów zarządzania energią, która wspiera organizacje we wdrażaniu, utrzymaniu i doskonaleniu systemów zarządzania energią, pozwalając na oszczędność energii, redukcję kosztów i poprawę wyników środowiskowych.

     

  • ISO 45001 – norma dotycząca systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, która była ściśle związana z zarządzaniem środowiskowym. Przez wiele lat, organizacje łączyły swoje systemy zarządzania środowiskowego i BHP, aby uzyskać synergiczne korzyści.

 

Te przykłady to normy, które są dostępne dla organizacji zainteresowanych zarządzaniem środowiskowym, społecznym i energetycznym. Współpraca z tymi inicjatywami może przynieść liczne korzyści, takie jak zwiększenie efektywności, redukcja kosztów, zmniejszenie ryzyka i lepsza reputacja. Ze względu na swoją budowę (strukturę HLS) są one bardzo wdzięcznymi standardami do ich integracji z systemem zarządzania środowiskowego zgodnego z ISO 14001.